|
خانه » اخبار » سخنرانی دکتر یحیی آل اسحق عضو هیئت امناء بنیاد مستضعفان و رئیس هیئت مدیره هلدینگ کاوه پارس در هشتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران

سخنرانی دکتر یحیی آل اسحق عضو هیئت امناء بنیاد مستضعفان و رئیس هیئت مدیره هلدینگ کاوه پارس در هشتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران

 

  • تقدیر و تشکر

ضمن تقدیر و تشکر از تمامی حضار محترم بالاخص عوامل زحمتکش و پرتوان تیم برگزاری همایش و روزنامه دنیای اقتصاد، جناب آقای بختیاری و سایر دست اندرکاران و همچنین درود و سپاس بر تمامی فعالان بخش فولاد کشور و جهان که در این همایش حضور دارند.

  • تأثیر فولاد در جهان

همانگونه که مستحضرید تولید فولاد خام جهان در سال ۲۰۱۷ از مرز ۱٫۶ میلیارد تن گذشت و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ از ۱٫۷ میلیارد تن نیز بگذرد. ارزش این بازار بطور متوسط بالغ بر ۸۴۰ میلیارد دلار ارزیابی می شود و به عبارتی حدود ۱٫۱% تولید ناخالص کشورهای جهان را شامل می شود (تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۷۵٫۲۱۳ میلیارد دلار بوده است) و در مقایسه با صنعت نفت که حدوداً با میانگین تولید ۸۰ میلیون بشکه در روز و داشتن بازاری به ارزش ۱٫۵۰۰ میلیارد دلار، این صنعت تأثیر شایانی بر اقتصاد جهان دارد. بنابراین در این صنعت عظیم که تأثیرات فراوانی در آهنگ رشد اقتصادی کشورهای جهان دارد، نواسانات بالا و گاهاً شدید می تواند ضربات جبران ناپذیری بر پیکره برخی صنایع وابسته و حتی برخی کشورهای در حال توسعه وارد نماید بطوریکه قیمت مواد اولیه و بویژه سنگ آهن بطور میانگین در سال ۲۰۱۶ برابر با ۵۷٫۷ که در ابتدای آن سال ۴۱٫۳ دلار به ازای هر تن بود و بطور میانگین در سال ۲۰۱۷ برابر بود با ۷۱٫۱ دلار و در حالیکه بالاترین قیمت در سال ۲۰۱۷ برابر بود با ۸۸٫۸ دلار به ازای هر تن که در کمتر از دو سال اخیر با نوسانی ۱۱۵% روبرو بوده است. از طرفی دیگر سایر مواد مصرفی و جانبی این صنعت نیز با نوساناتی شدید روبرو بوده است که الکترودهای گرافیتی از جمله آنها می باشد که در سال ۲۰۱۷ تا مرز ۱۰ برابر شدن قیمت نیز پیش رفت. لذا فولاد خام نیز در اثر این تغییرات شدید قیمتی در مواد اولیه و همچنین مواد مصرفی با نواسانات شدید قیمتی بطوریکه در دوسال اخیر در حدود حداقل ۷۵% نواسان قیمتی داشته و رشد پیدا کرده است.

از طرفی دیگر عدم توازن در توسعه زنجیره تأمین این صنعت استراتژیک که بطور قطع یکی از نهاده های اصلی توسعه و تمدن در کشورها محسوب می شود، آسیبهای جدی می تواند بر این صنعت وارد نماید چراکه در بسیاری از کشورها بدلیل کمبود مواد اولیه کارخانجات توان تولید با ظرفیت اسمی راندارند و بطور میانگین در دنیا راندمان این صنعت چیزی در حدود ۶۲% می باشد. بطوریکه رشد تولید فولاد خام در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۰۷ برابر با ۲۵% بوده اما تولید سنگ آهن تنها ۱۷% رشد نموده است و تجارت قراضه آهن نیز ۹ درصد کاهش داشته است و این بمعنی عدم رعایت توازن در توسعه این صنعت می باشد.

این صنعت طی یک دهه اخیر با رشد ۲۵% در تولید همراه بوده اما در همین بازه زمانی تغییرات قیمتی در مواد اولیه (سنگ آهن) بین ۳۶٫۶ تا ۱۸۷٫۲ دلار به ازای هر تن بوده و بیش از ۵ برابر رشد داشته است و همچنین در خصوص فولاد خام نیز در یک دهه اخیر با تغییرات شدیدی مواجه بوده بطوریکه قیمت آن تقریباً ۱۱ برابر افزایش داشته است. از آنجائیکه ثبات و آرامش بویژه در قیمت و تأمین مواد اولیه و مصرفی در صنایع استراتژیک بویژه صنعت فولاد برای توسعه تولید و صادرات و انجام سرمایه گذاری پایدار لازم و ضروری می باشد و از طرفی تأثیر بسیار چشم گیر این صنعت در اقتصاد کشورهای جهان و صنایع وابسته از جمله خودرو، ساختمان، حمل و نقل، صنایع زیرساختی و صنایع بسته بندی، لذا لازم است جهت ایجاد هماهنگی و ثبات تصمیم گیری نه فقط مانند بازار بورس در خصوص قیمت و نه مانند انجمنها و تشکل های کاری در خصوص مسائل فنی و تولید بلکه به مانند سازمانهایی مثل اُپیک نفت و یا اُپیک گاز، برای انجام ریگلاتوری هم از لحاظ توسعه متوازن، هم از منظر تولیدات و صادرات و هم از منظر قیمت و کنترل نواسانات قیمتی نهاد یا سازمانی بین المللی و داخلی تشکیل و ساز و کار آن با الزامات و قدرت و اختیار لازم جهت عملیاتی کردن تصمیمات اتخاذ شده، تعریف و ایجاد گردد تا تمامی دست اندرکاران این صنعت پر زحمت و سایر صنایع وابسته از وحدت رویه در تصمیم گیری ها و ایجاد آرامش با جلوگیری از نواسانات دامنه دار و نگران کننده بهره مند شوند. چراکه توسعه این صنعت نیازمند ایجاد آرامش و ثبات و روند منطقی می باشد و در جایی که ریسک بالایی وجود داشته باشد قطعاً سرمایه گذاری صورت نخواهد گرفت.

  • صادرات فولاد

صادرات فولاد در جهان در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۳۳۸ میلیون تن بوده که در حدود ۲۰% تولیدات این صنعت را شامل می شود. لذا تجارت فولاد در بین کشورهای جهان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بزرگترین منطقه صادراتی جهان در فولاد منطقه آسیا و اقیانوسیه که شامل کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی می باشد که حدود ۴۲% صادرات فولاد را به خود اختصاص داده اند. و در جایگاه بعدی کشورهای اروپایی با داشتن سهم ۳۶% در صادرات در جایگاه بعدی قرار دارند.

  • فولاد ایران

فولاد ایران هم اکنون با ظرفیت تولید حدود ۲۸ میلیون تن فولاد خام در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۱٫۷ میلیون تن تولید داشته است که از این مقدار حدود ۱۵٫۶ میلیون تن در داخل بمصرف رسیده و ۶ میلیون تن نیز صادر شده است. با توجه به چشم انداز ۱۴۰۴ کشور تولید ۵۵ میلیون تن فولاد و صادرات بیش از ۲۰ میلیون تن هدفگذاری شده که با توجه به زیرساختهای موجود در کشور امری دست یافتنی است.

  • فولاد در هلدینگ صنایع معدنی کاوه پارس

شرکت کاوه پارس بعنوان هلدینگ صنایع معدنی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با ایجاد و تأسیس ۳ شرکت فولادی در طول زنجیره آن از معدن تا محصولات نهایی، اقدام به تعریف و اجرای پروژه های عظیم فولادی خود نموده بطوریکه از سال ۲۰۱۱ با تولید آهن اسفنجی وارد عرصه این صنعت استراتژیک شد و با اجرای سایر پروژه های خود و با راه اندازی واحد فولادسازی ۱٫۲ میلیون تنی در سال ۲۰۱۵ و واحد ۶۰۰ هزار تنی نورد گرم در سال ۲۰۱۷ در حال تکمیل زنجیره ارزش محصولات فولادی خود می باشد. این هلدینگ هم اکنون چندین پروژه ایجادی در کنسانتره و گندله سازی سنگ آهن به ظرفیت ۵ میلیون تن در سال و توسعه ای در واحد فولادسازی و نورد خود در دست اجرا دارد. سرمایه گذاری انجام شده در پروژه های فولادی این هلدینگ تاکنون بالغ ۱ میلیارد یورو بوده و برای تکمیل پروژه های در دست اجرا نیز به همان اندازه نیاز به سرمایه گذاری می باشد. تولید فولاد خام هلدینگ کاوه پارس در سال ۲۰۱۷ برابر با  ۸۹۰٫۲۳۳ تن بوده که از این مقدار ۷۷۷٫۹۸۸ تن صادرات انجام داده است بطوریکه سهم این هلدینگ از تولید و صادرات فولاد خام کشور بترتیب برابر با ۴٫۱% و ۱۳% بوده و ۸۷% تولیدات خود را در سال ۲۰۱۷ صادر نموده است. ارزش صادرات فولاد هلدینگ در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲۹۶ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد ۱۶۲% داشته است.

 

 

 

منابع:

  • بانک جهانی
  • org
  • انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران